יום ג' 24.6.21 שעה 8:30 סמינר פאסד התערבות מצמיחה במשפחה ובמערכת החינוך

הרשמה מוקדמת עד 10.6 ההרשמה מסתיימת 17.6 לפרטים הקליקו​

רקע

מדי שנה ספטמבר הוא חודש המודעות לתסמונת האלכוהול העוברי. תסמונת איומה ההורסת את חיי הלוקים בה וסביבתם. תיסמונת חשוכת מרפא, שקל מאד מאד למנוע! הפאסד FASD נגרם לעוברים על ידי האלכוהול ששותות אמהותיהם. התופעה מוכרת לעולם הרפואה  כבר עשרות שנים. מחקרים הראו כי בבתי היתומים במזרח אירופה קרוב ל 50 אחוז מהילדים לוקים בתסמונת, ושיעור הלוקים בפאסד,  הכלואים בבתי הכלא על עברות אלימות , גדול עשרות מונים משיעורם באוכלוסיה. בישראל, בהעדר תרבות שתייה, לא הוכרה התסמונת כלל גם כשהחלה להופיע, עד שנחשפה על ידי שני חלוצים: העיתונאית אריאנה מלמד, אם מאמצת לשני ילדים הלוקים במחלה, ופרופסור גדעון קורן, מומחה עולמי בתחום, שהתגייס לעזרתה ובא מקנדה לאבחן ילדים בארץ בהתנדבות. בזכות מאבקם שנמשך מעל עשור, היום החלה להיות מודעות בארץ לסכנה בשתיית אלכוהול בהריון, ולאחרונה גם החלו פרןפסור קורן ואורני זקס ליזום ולהניע מחקרים רפואיים פורצי דרך בנסיון לטפל בלוקים בתסמונת.
טיפולים בתא לחץ , טיפולים בקאנביס רפואי, כמו גם סיוע משפטי והכרה בנכות.

איך מתמודדים עם ילד שלא מבחין בין טוב לרע, בין אמת לשקר, שלא מבין מה אומרים לו? זו שגרת חייהם של רבים מההורים שאימצו ילד ממדינות ברית המועצות לשעבר. הם לא ידעו שבסבירות של 50%, הילד יסבול מנזק מוחי בלתי הפיך כי אמו צרכה אלכוהול בהריון

פעילים

ביה"ח שניידר מרפאה לטיפול בילדים שנחשפו לאלכוהול בהיריון

צוות המרפאה נותן שירותי אבחון, מעקב וטיפול לילדים אשר נחשפו לאלכוהול בתקופת הההריון. ילדים כאלה עלולים מבעיות התפתחויות, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות רגשיות ובעיות התנהגות, פגיעות גופניות באיברים שונים.
ד”ר יהודה סנצקי רופא בכיר במכון לנוירולוגיה ולהתפתחות הילד, מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל
מנהל מרפאת מ.ש.ב., מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל. בין יתר תמחומי התמחותי: הפרעות קשב וריכוז (ADHDׂ), איחור התפתחותי, בעיות רגשיות והפרעות התנהגות

אריאנה מלמד - עיתונאית

פורצת דרך בתחום הפאס בישראל. אריאנה הביאה למודעות בישראל את נושא הפאסד, פעלה ופועלת רבות לחולל שינוי בחייהם של המשפחות להם ילדי שלוקים בפאסד FASD. בנוסף הקימה קהילה למשפחות שאימצו ילדים הסובלים מהתסמונת. מנהלת יחד עם אורני זקס את קבוצת הפייסבוק מאמצים אמיצים. מתוך הפוסט שכתבה עוד ב- 2014: “היום הוא יום המודעות הבינלאומי לסינדרום אלכוהול עוברי. סביר להניח שלא שמעתם על התסמונת, אז אספר לכם קצת. אנא שתפו. אתם יכולים לעזור להציל ילד אם תשתפו…”.

 

פרופ' אנדריאה ברגר, חוקרת

ראש המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מנהלת מחקרים בארץ ובדרום אפריקה בתחום ה-FASD  בשיתופי פעולה עם מומחים מהעולם.
הנושאים העיקריים שפרופ’ ברגר חוקרת קשורים למהלך ההתפתחות הנורמטיבית והחריגה (בהפרעות נוירו-התפתחותיות כגון FASD וADHD) של יכולת קשב, שליטה ובקרה המאפשרים ויסות עצמי, וההשפעות הורה-ילד על ההתפתחות של יכולות אלה. במחקרים שלה היא משלבת שיטות מחקר מגוונות, כאשר העיקרי שבהם הוא מדידה של פעילות מוחית אלקטרו-פיזיולוגית.
פרופ’ ברגר סיימה תואר ראשון בפסיכולוגיה ובמדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן. את התואר השני והתואר השלישי עשתה במחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן-גוריון, בהנחייתו של פרופ’ אבישי הניק. את הפוסט-דוקטורט עשתה באוניברסיטת אורגון שבארצות הברית בהנחיית פרופ’ מייק פוסנר, חלוץ עולמי בתחום מדעי העצב הקוגניטיביים במיוחד בתחום הקשב, ופרופ’ מרי רוטברט, החוקרת הידועה בעולם בתחום חקר הטמפרמנט של ילדים.

 

ד"ר ליאת חן הרבסט, אוניברסיטת אריאל, המחלקה לריפוי בעיסוק

תחומי העניין המחקריים: קשת נזקי האלכוהול לעובר, ילדים ומתבגרים עם הפרעות נוירו-התפתחותיות, קשיים בוויסות, מחקר מבוסס קהילה, תפקודים ניהוליים. לשעבר אוניבסיטת חיפה. מתמחה במאפיינים סנסומוטוריים של ילדים עם הפרעה על רקע של חשיפה לאלכוהול ברחם.

גבי מיטרני, עו"סית

גבי מטרני, עובדת סוציאלית ואמא לבחור מאובחן על הספקטרום של הפאס. קיימה כבר כ 60 הרצאות בפני הורים ואנשי מקצוע במטרה להעלות מודעות לתסמונת. בהרצאותיה משלבת בין סיפורה האישי למידע ביו-פסיכו-סוציאלי רחב. מידע הנוגע למהי אותה קשת של נזקי אלכוהול בעובר, סטטיסטיקות ומודעות בארץ ובעולם, מאפיינים ראשוניים ומשניים ודרכי טיפול אפשריות. פרטי קשר: Gabymit1960@gmail.com  0547864724

הרשות למלחמה באלימות סמים ואלכוהול

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

0522-941146

שיחות ומסרונים בימים א’-ה’
12:30-16:30

Email Programs@AdoptionWisdom.com